Logo Yazılım çözümleriyle otomotiv

06 Nisan 2021

Logo Yazılım çözümleriyle otomotiv

Son 10 yılda dış ticarete, istihdama ve vergi gelirlerine önemli ölçüde katkı sağlayan otomotiv sektörü; bulut, yapay zeka (AI) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi dijital teknolojilerle büyük bir dönüşüme girmiş bulunuyor. Öyle ki, sektörün dijital servisler sayesinde ciroda artış yaşayacağı öngörülüyor. Otomotiv sektöründe dijital dönüşüm uygulamaları, pandemiden kaynaklanan durgunluğu ortadan kaldırma potansiyeli taşıyor. Bu blog yazımızda Logo Yazılım’ın otomotiv sektörü özelinde geliştirdiği çözümleri anlatıyoruz.

Logonun otomotiv sektörü ile ilgili çözümleri

İnovasyondaki artışla birlikte otomotiv sektöründeki dijital dönüşüm hızlanıyor. Teknolojiyle değişen müşteri beklentileri otomotiv sektörünün bambaşka bir hale evrilmesine sebebiyet veriyor. Logo Yazılım, sunduğu ürün ve hizmetlerle otomotiv sektörünün dijitalleşme trendini yakalamasına katkıda bulunuyor.

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)

Günümüzde otomotiv bayileri, artan rekabet ve zorlaşan iş süreçleri sebebiyle yazılımlara çok daha fazla ihtiyaç duyar hale geldi. Müşterilerin bu sektöre özel ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak adına ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) ile DMS (Araç Bayi Yönetimi Çözümü) sistemleri, entegre edilerek süreçlerin çok daha hızlı ve kolay yönetilmesi sağlanıyor.

DMS sistemleriyle birlikte çalışan iyi bir ERP çözümü sayesinde süreçler merkezileşiyor ve uygun maliyetli bir iş modeli oluşuyor. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin gelir-gider, performans göstergeleri, envanter durumu, üretim programı, ihtiyaca özel raporları ve çok daha fazlası geliştirilmiş ERP sistemleri ile çözülüyor.

Talep Tahminleme modülü sayesinde oluşması muhtemel talebin, geçmiş verilerin analizi ile doğru ve hatasız şekilde hesaplanması mümkün hale geliyor. Kaynak Çizelgeleme ile kaynaklar değişen üretim taleplerine göre farklılaşacak şekilde planlanabiliyor. Kalite Kontrol modülü üretimde hata oranını en aza indiriyor. 

İstatistiksel Proses Kontrol, kalite kontrolünde verilerin grafik üzerinden izlenebilirliğini sağlarken  kritik süreçleri de kontrol altına almayı mümkün kılıyor. 

Kanuni süresi dolmuş kişisel veriler Zamanlanmış Görevler ile otomatikleştiriliyor. İletişim izni, aydınlatma metni iletim süreci Netsis üzerinden yönetilebiliyor. Aydınlatma metinlerinin müşterilere iletilmesi ve kampanya bilgilendirme onayları program üzerinden alınabiliyor. Tüm sipariş süreci sorunsuz tamamlanıyor.

Logo ERP çözümleri sayesinde Otomotiv sektöründe satış, satış sonrası, servis ve yedek parça süreçlerinde verimlilik artıyor, hata oranları minimize ediliyor.

Logonun Logo GO 3Logo Netsis 3 EntegreLogo GO WingsLogo Netsis Wings EntegreLogo Tiger 3Logo Netsis 3 StandardLogo Tiger WingsLogo Netsis WingsLogo Tiger 3 EnterpriseLogo Netsis 3 EnterpriseLogo Tiger Wings EnterpriseLogo Netsis Wings Enterprise ve Logo J-Platformdan oluşan ERP çözüm ailesi, yenilikçi bakış açısıyla tüm iş süreçlerini optimize ediyor.

Depo Yönetim Sistemleri (WMS)

Logo WMS Platform ve Logo WMS otomotiv sektöründe sunduğu avantajlarla rekabet gücü sağlıyor. Logo WMS çözümleri depo süreçlerini sağlıklı, hızlı ve etkili şekilde yönetmeyi olanaklı hale getiriyor. Farklı süreçlere uyarlanabilen tek depo yönetim sistemi çözümü olan Logo WMS Platform, geniş modül yelpazesi ile otomotiv sektöründe iş süreçlerinin tümünü tek noktadan kontrol etmeye imkan veriyor. Türkiyenin RAD (Hızlı Uygulama Geliştirme) aracına sahip tek depo yönetim sistemi çözümü olan Logo WMS Platform, barkod teknolojileri ile entegre çalışarak etiketleme ve etiket okuma süreçlerini de kolaylaştırıyor. 

Logo WMS Platform, el terminali ile bütünleşik çalışıyor. Raporlama ve uyarlama araçları sayesinde öngörü kazandırarak iş süreçlerini iyileştirme olanağı yaratıyor. Depo içinde üç boyutlu dolaşmayı mümkün kılarak depo yerleşim düzeninin daha verimli olmasını sağlıyor. Robot modülü sayesinde AS/RS sistemlerinin yönetimi kolaylaşıyor.

Logo WMS, mal sayımı gibi zaman alan işlemlerin gerçekleştirildiği sevkiyat sürecini el terminalleriyle kontrollü bir şekilde gerçekleştiriyor. 2D (iki boyutlu) barkod ve karekod okuyabilmesiyle depoya yanlış ürün kabul edilmesi, yanlış ürünün sevkiyatının gerçekleşmesi gibi hataları önlüyor. Lokasyon bazlı stok takibi özelliği, özellikle lastik sektöründe yazlık ve kışlık lastik durumu kontrolü açısından kolaylık sağlıyor. Logo WMS, otomotiv sektöründe kritik olan seri numaralı operasyonların hızlanmasına da katkı sağlıyor.

Saha Satış Yönetimi

Sales Saha Satış Yönetimi çözümü saha satış  operasyonlarını uçtan uca yönetmeyi sağlıyor. Saha ekibi güncel stok ve fiyat bilgisine hızlı bir şekilde ulaşabiliyor, ürün görsellerini sisteme kolaylıkla yükleyebiliyor. Sipariş ve satış sürecine ilişkin detaylar anlık olarak merkeze iletilebiliyor ve raporlanabiliyor.

İş Akış Yönetimi

Logo Flow, otomotiv sektöründe süreçlerin şeffaflaşmasıyla iş akışının verimli ve sorunsuz gerçekleşmesini sağlıyor. Yedek parça satın alma sürecinin tüm detayları yönetilebiliyor. Araç servis işlemleri raporlanabiliyor.

İş Analitiği

Logo Mind Insight, verileri anlamlı bilgilere dönüştürerek pazara ilişkin öngörü geliştirmeyi mümkün hale getiriyor. Ölçülebilirlik konusunda da avantaj kazandırıyor. Ar-Geden finansa, satın almadan insan kaynaklarına işletmedeki departmanların KPI ve hedef gerçekleşme performansları dashboardlar üzerinden takip edilebiliyor. Detaylı olarak analiz edilebilen verilere ilişkin raporlar işletme içinde paylaşılabildiği gibi, servis ve bayilerle de paylaşılabiliyor. 

Üretimden satışa, tedarikten satış sonrasına tüm operasyonların verimliliği raporlar üzerinden zaman ve mekan kısıtlaması olmaksızın takip edilebiliyor. Operasyonların izlenebilmesi ve anlık raporlarla takip edilebilmesi stok yönetimi sürecinin sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlıyor ve lojistik maliyetleri en aza indirilebiliyor. 

Logo Mind Insight, Logo ERP, SCM ve MES çözümlerindeki veri kaynaklarıyla bağlantı kurabiliyor. Tüm veriler karmaşık SQL sorguları yazmadan sürükle bırak yöntemiyle kolayca yerleştirilip hesaplamalar ve görsellerle zenginleştirilerek rapor ve analiz hazırlanabiliyor.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)

Rekabetin oldukça yoğun yaşandığı ve gelişen teknoloji ile birlikte müşteri memnuniyetinin önem kazandığı otomotiv sektöründe müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı etkili bir role sahiptir. Müşteri ilişkileri yönetimi çözümü olan Logo CRM ile  müşterilere ait araçların periyodik bakım süreçleri uçtan uca yönetiliyor. Araç parçalarının seri no, model gibi özellikleri ve araçlar üzerindeki parça değişimleri kayıt altında tutuluyor. SMS ve mail yoluyla müşterilere kampanya, araç bakım gibi süre.ler hakkında bilgilendirmeler yapılabiliyor. Otomobil satın almayı düşünen müşteriler için test sürüşü süreçleri planlanıyor ve sonrasında bu müşteriler kayıt altına alınarak kurumsal hafıza oluşabiliyor. Araç bakımı sonrasında rapor  alınıp müşterilerile de paylaşılabiliyor.

Bordro ve İnsan Kaynakları Yönetimi (HRM)

Hem genel merkez, hem de bayilerde yüksek koordinasyon ve gerektiğinde vardiyalı çalışma gerektiren otomotiv endüstrisinde tüm bordro ve insan kaynakları süreçlerinizi uçtan uca yönetebileceğiniz bir yazılıma ihtiyaç duyuluyor. Logo’nun bordro ve insan kaynakları yönetimi çözümleri Logo j-HRLogo PoyrollLogo Bordro Plus ve Logo Tiger HR izin yönetiminden performans yönetimine kadar pek çok işlemin kısa zamanda ve kolayca gerçekleşmesini sağlıyor. 

Otomotiv sektöründe rekabet avantajına göre performans sağlayacak çalışanları doğru yönetebilmek için gerekli tüm opsiyonları sunuyor. Öncelikle, bordrolama işlemlerini yasal mevzuata uyumlu bir şekilde yapmayı mümkün hale getiriyor. Ayrıca, çalışan portalı ile otomotiv sektöründe iç iletişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. 

Ekosistem Çözümleri

Logo Yazılım çözüm ortağı İmgesoft tarafından geliştirilen Otomotiv servis yönetimi, araç bilgilerini kategori bazında takip etmeyi sağlıyor. Süreçler tek ekran üzerinden kontrol edilebiliyor ve raporlanabiliyor. Stok ve cari hesap entegrasyonları ile fatura oluşturulabiliyor.